Niedawno spotkałem się z zespołem iniJOB oraz autorem Pulsometru iniJOB – narzędzia do badania, jak pracownik „doświadcza siebie” w firmie. W krótkim czasie podjąłem decyzję o rozpoczęciu współpracy między naszymi firmami. Wpływ na moją decyzję miała otwartość zespołu iniJOB na nowe pomysły i oczekiwania, jasność zasad i intencji, a także interesująco przedstawione możliwości współpracy. Rozmowy z tym zespołem zainspirowały mnie, pokazując nowe możliwości biznesowe. Niosą one potencjalne korzyści dla wszystkich stron biorących udział we współpracy.
Najbliższe szkolenia otwarte STS:
Szkolenie menedżerskie online – First Time Leader »
Wypróbuj bezpłatnie pierwszy moduł. Najbliższe szkolenie:
Z moich już ponad dwudziestoletnich doświadczeń wynika, że nie tylko zmiany w całej organizacji, lecz wręcz każdy projekt szkoleniowy jest procesem zmian. Ich rzeczywista efektywność jest uzależniona od tych samych mechanizmów psychologicznych. Są to: świadomości celów, jasność zasad i przebiegu zmian oraz możliwości wpływu pracowników na proces. Te elementy kreują nastawienia ludzi, a co za tym idzie: chęć uczestniczenia w procesie, poziom brania odpowiedzialności, chęć bycia w organizacji.
Prowadzę szkolenia i konsultacje dla różnych branż od wielu lat. Wielokrotnie doświadczyłem sytuacji, w których nawet najlepsze pomysły rozwojowe szefów lub właścicieli firm nie przynosiły pozytywnych efektów. Nierzadko ze względu na negatywne nastawienia pracowników. Miało to ścisły związek z tym, jak pracownicy doświadczają siebie w organizacji i w zespole. Po prostu nie rozumieli intencji działań rozwojowych lub nie mieli poczucia wpływu na ich kierunek. Ponadto, jeżeli w szkolonym zespole istnieje wysoka rotacja, to początkowy przyrost kompetencji w krótkim czasie ulegał roztrwonieniu.
Z pewnej perspektywy można powiedzieć, że Pulsometr iniJOB jest jak termometr. Przecież sam w sobie nie leczy. Pulsometr iniJOB daje jednak wiele więcej możliwości. Bada kilka kluczowych mechanizmów i obszarów. Pozwala monitorować i planować efektywne działania oraz zwiększać identyfikację pracowników z firmą, odpowiedzialność pracowników w procesie zmian. Jak to możliwe?
To są kluczowe powody, które skłoniły mnie do włączenia Pulsometru iniJOB do działań STS.
Zanim przystąpimy do działań rozwojowych (szkoleń, konsultacji), Pulsometr iniJOB da informację jak pracownicy doświadczają siebie w organizacji. Kolejne badania – w trakcie realizacji projektu – dadzą możliwość korekty lub modyfikacji rozłożenia akcentów w procesie zmian.
Autor: Mirosław Smoczyński
Przed wysłaniem komentarza, prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności.
0 komentarzy